Education

Current employees

Excellence in Education Awards

The nomination period for 2017 is now closed.

On this page, you can learn about:

Award policy
How to make a nomination
Selection committee
Selection process
Presentation of the award
Recipient list 1990 to present

 

Excellence in Education Award Policy

1. A previously nominated person or group who was not an award winner can be nominated.
2. A past winner will not be considered for a second award.
3. An agency or business will not be considered for an award.
4. Self-nominations will not be considered.
5. One serigraph will be issued to the award winner. A winning group would receive one serigraph, the sharing of which would be at their discretion.
6. Nominees must have five years of continuous service in Yukon Education to be eligible.


Nomination package

1. Any person having an outstanding and positive impact on public education can be nominated.
2. Nomination packages must respond by listing specific examples (in four pages or less) of the four requisite criteria: actions, effect, innovation and leadership.
3. Nomination packages should also include letters of support from two of three positions, principal, superintendent or school council member. Letters of support are also encouraged from school staff, parents, students and other interested parties.
4. A portfolio of the nominee (e.g., videos, newspapers) may be considered in the selection process.
5. Only completed nominations packages received by the deadline will be considered.


Selection committee

The Selection Committee will be comprised (if possible) of representatives from:
1. Yukon Teachers’ Association
2. Yukon First Nations Education Commission
3. La Commission Scolaire Francophone du Yukon
4. Association of Yukon School Councils, Boards and Committees
5. Association of Yukon School Administrators
6. Yukon Department of Education


Selection process

1. Each member of the Selection Committee will receive a copy of the nominations for review in advance of the award section meeting.
2. The Selection Committee will review only the products on hand. Extraneous information volunteered on a nomination during the selection process will not be considered.
3. Each member will assign a ranking out of twenty points, five points for each category, to each nomination. The cumulative score will determine which nomination will receive the award.


Presentation of award

1. The Excellence in Education Award will consist of a framed limited edition Ted Harrison serigraph “Northern Education,” plus $1,000.00 to be used for educational opportunities.
2. The Excellence in Education Award will be presented at an awards ceremony in June.


Recipient list

1990
Ruth Armson Whitehorse Teacher GA Jeckell Jr. Secondary School
Suzanne Bertrand Whitehorse Teacher École Émilie Tremblay
Betty Davidson Dawson Teacher/Librarian Robert Service School
Ada Johnstone Teslin Remedial Tutor

Teslin Community School

Bob Sutherland Dawson Teacher Robert Service School
       
1991
Jane Montgomery Whitehorse Teacher  Whitehorse Elementary School
Margaret Terpening Ross River Teacher Ross River School
Dianne Warren Whitehorse Volunteer Whitehorse Elementary School
Jack Wenaus Whitehorse  Teacher  PASS Program
Wanda Wheelton Whitehorse  Counsellor  Christ the King Jr Sec & Elem. 
       
1992      
Patrick Moore Ross River First Nations Language  Ross River School 
Don Roberts Whitehorse  Principal  Jack Hulland Elementary School 
Kay Sexsmith Ross River  Teacher  Ross River School 
Bob Sharp Whitehorse  Coordinator  Curriculum Development 
Shirley Lord Carcross  Community Education Liaison Coordinator (CELC)  Ghùch Tlâ Community School  
       
1993      
Linda Bennett Whitehorse  Teacher  Porter Creek Secondary School 
Dawson First Nation  Dawson Community Leader  Robert Service School
Selwyn Hughes Whitehorse  Teacher  Jack Hulland Elementary School 
Jeanette McCrie Whitehorse  Coordinator of Primary Programs Public Schools Branch
Millie Pauls  Ross River  Community Education Liaison Coordinator (CELC)  Ross River School 
       
1994      
Frances Etzel Ross River Education Assistant Ross River School 
Brian Hunt Whitehorse  Teacher Selkirk Elementary School
Karren Lammers Whitehorse  Volunteer  Various Public Schools
Ernie Lawton Whitehorse  Assistant Deputy Minister Public Schools Branch
Heather Thompson Whitehorse  Principal Takhini Elementary School
       
1995      
Lannie Anderson  Whitehorse  Teacher FH Collins Secondary School
Chris Gonnet Whitehorse  Principal Riverdale Junior Secondary School
JoAnn Davidson Whitehorse  Teacher Riverdale Junior Secondary School
Keith Kirkham Faro  Principal Del Van Gorder School
Johanne Koser Ross River Teacher Ross River School
Russ Tait  Whitehorse  Teacher Christ the King Catholic School
Jan Tulloch Whitehorse  Volunteer Various public schools
       
1996      
Glenda Eberlein Faro  Teacher  Del Van Gorder School 
Flo Kitz  Whitehorse  Teacher  Porter Creek Secondary School 
Sister Patricia Langley Whitehorse  Teacher Takhini Elementary School 
Dennis Stitt Whitehorse Custodian Hidden Valley Elementary School
       
1997      
Michele Brown  Whitehorse  Teacher Holy Family Elementary School
Rhonda Darling Watson Lake Teacher Johnson Elementary School
John & Jennifer Edzerza Whitehorse Volunteers Jack Hulland Elementary School
Ben Sheardown  Whitehorse Teacher Riverdale Junior Secondary School
       
1998      
Rollie Comeau Watson Lake  Teacher Watson Lake Secondary School
Debbie Kabanak  Whitehorse School Council Hidden Valley Elementary School
Gloria Roman Whitehorse Teacher Whitehorse Elementary School
Elizabeth Woods Dawson City Teacher Robert Service School
Margaret Workman & Lorraine Allen Whitehorse First Nation Language FH Collins Secondary School
       
1999      
Bernice Broder Whitehorse Principal Hidden Valley Elementary School
Ilene Fingland Whitehorse Teacher Special Programs
Judy Ratcliffe Whitehorse Teacher Takhini Elementary School
Ken Taylor Whitehorse Teacher Jack Hulland Elementary School
Phil Wintemute Whitehorse Building Advisory Committee
& School Council
Porter Creek Secondary School
       
2000      
Valerie Birss  Whitehorse Secretary Porter Creek Secondary School
Helen Emslie Whitehorse Principal Holy Family Elementary School
Wendy McKinnon Whitehorse Teacher Grey Mountain Primary School
Brian Shanahan Carcross Principal Carcross Community School
Joyce Sward Whitehorse Teacher FH Collins Secondary School
       
2001      
May Gudmundson Whitehorse  Teacher  Golden Horn Elementary School 
Aileen McCorkell Whitehorse Teacher  Reading Recovery Centre 
Shirley Pennell Dawson City  Vice-Principal  Robert Service School 
Fred Smith Whitehorse Superintendent  Public Schools Branch 
Jessie Smith Whitehorse  Custodian  Holy Family Elementary School 
       
2002      
Chuck Bertrand Whitehorse  RCMP All schools 
Cameron Good Whitehorse Consultant  All schools
Pat McKenna Whitehorse  Teacher  FH Collins Secondary School
Barbara Morris Watson Lake  Teacher Johnson Elementary School
Jeff Teasdale  Whitehorse  Teacher Vanier Catholic Secondary School
       
2003      
Linda Augustine Carcross  Teacher  Carcross Community School 
Bonnie Barber  Dawson City  Secretary  Robert Service School 
 Rosemary Burns Whitehorse  Principal  Vanier Catholic Secondary School 
       
2004      
Pat Cassidy Whitehorse  Vice-Principal  FH Collins Secondary School 
Margaret Hanulik Whitehorse  Teacher  Takhini Elementary School 
Sylvie Hamel Whitehorse  Teacher  Vanier Catholic Secondary School
Roxienne Prestone Destruction Bay Principal Kluane Lake School
Kathy Webster Dawson City  Teacher Robert Service School
       
2005      
Charlotte Clark Haines Junction Secretary St. Elias Community School
Sean McCarron Whitehorse Teacher Vanier Catholic Secondary School
Silke Wisner Mayo Teacher J.V. Clark School
       
2006      
Ada Rienks Whitehorse Education Assistant Vanier Catholic Secondary School
Chris McNeill Whitehorse Teacher F.H. Collins Secondary School
Brenda Estabrook Whitehorse Teacher Porter Creek Secondary School
Dianne Tait Whitehorse Volunteer Holy Family Elementary School
Katherine Mackwood Whitehorse Teacher Elijah Smith Elementary School
       
2007      
Sue Harding Whitehorse Teacher Holy Family Elementary School 
Ellen Johnson Whitehorse Teacher Jack Hulland Elementary School
Cheryl MacLeod Whitehorse Teacher Hidden Valley Elementary School 
Bruce Johnson & Rebekah Bell Whitehorse Teacher F.H. Collins Secondary School &
Porter Creek Secondary School
       
2008      
Patti Tetlichi Old Crow Teacher  Chief Zzeh Gittlit School
Monique Coderre Whitehorse  Teacher  Whitehorse Elementary School
Wilma Dewit Whitehorse Teacher  Takhini Elementary School
Barbara Thompson Whitehorse  Teacher  Jack Hulland Elementary School
Barbara Bergsma Whitehorse  Teacher  Vanier Catholic Secondary School
       
2009      
Annie Avery Whitehorse Teacher Golden Horn Elementary School
Caroline Holloway Whitehorse Teacher  Vanier Catholic Secondary School
Linda MacGregor Mayo Teacher  J.V. Clark School
Lizzie Hall Pelly Crossing Teacher  Eliza Van Bibber School
       
2010      
Kerri Ceretzke Old Crow  Teacher  Chief Zzeh Gittlit School 
Jud Dueling  Whitehorse Teacher  Vanier Catholic Secondary School 
Robert Austin Whitehorse  Teacher  F.H. Collins Secondary School 
       
2011      
Naomi Kimoto Whitehorse Teacher Young Offenders Facility
Katrina Brogdon Whitehorse Counselor Vanier Catholic Secondary School
Marjorie Hlady Whitehorse Principal Christ the King Elementary School
       
2012      
Adele Lachowicz  Whitehorse Teacher Christ the King Elementary School
Kirsten Ryan Whitehorse Teacher Del Van Gorder School
       
2013      
Helen Dewell Dawson City  Teacher Robert Service School
       
2014      
Mark Connell Whitehorse  Teacher  Vanier Catholic Secondary School
       
2015      
Kathy Heinbigner Teacher  Teacher Teen Parent Centre
       
2016       
Manon Aubert Whitehorse   Teacher  École Émilie-Tremblay

 

 

Public Schools Branch

Yukon Education
1000 Lewes Boulevard
Box 2703
Whitehorse, Yukon
Canada Y1A 2C6

Phone: 867-667-5068
Toll free (In Yukon): 1-800-661-0408, local 5068
Fax: 867-393-6339
Email: publicschools@gov.yk.ca

Yukon government directory >>>